Peste 50.000 țigarete provenite din Bulgaria, introduse ilegal în țară, confiscate de poliţiştii de frontieră constănțeni

Poliţiştii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit în urma acțiunilor desfășurate în zona de frontieră, peste 40.000 țigarete, introduse ilegal în țară din R. Bulgaria.
* În data de 29.01.2025, polițiștii de frontieră aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe DN 3, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în România, condus de către un cetățean irlandez.
Astfel, în portbagajul autoturismului au fost descoperite 14.000 țigarete, diferite mărci, proveniență R. Bulgaria.
Întreaga cantitate de țigări a fost confiscată și în cauză polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de contrabandă.
* În luna ianuarie 2025, polițiștii de frontieră din cadrul Gărzii de Coastă au descoperit, în total, în urma controalelor polițienești efectuate în zona de frontieră, aproximativ 50.000 țigarete peste limita prevăzute de lege de 40 pachete de țigări/persoană, fiind aplicate 35 de sancțiuni contravenționale.
„De reținut!! Deși au fost eliminate verificările de frontieră în punctele de trecere ale frontierei de stat, de la 1 ianuarie 2025, legislația privind introducerea în țară a produselor accizabile rămâne neschimbată, în sensul în care, fiecare persoană care tranzitează frontiera de stat poate introduce cel mult 40 de pachete de țigări dintr-un stat membru UE. Persoanele care nu respecta această limită pot fi trase la răspundere contravențională sau penală, după caz.
Polițiștii de frontieră în cooperare cu celelalte instituții din cadrul Ministerului Afacerilor Interne continuă să desfășoare acțiuni în zona de competență în vederea prevenirii și combaterii infracționalității transfrontaliere și migrației ilegale”, au transmis reprezentanții Gărzii de Coastă.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație
.jpeg)
Memorandum pentru dezvoltarea judo-ului în România

Tineri prinși de jandarmi în parcul de la gară având asupra lor substanțe cu posibil efect psihoactiv
_1024x575.jpg)
Lucrări de recondiționare a carosabilului pe un tronson al străzii Baba Novac. Se restricționează traficul!
Cercetat pentru comercializarea fără documentele de proveniență a peștelui și a altor viețuitoare acvatice obținute din pescuit
Vânt puternic la Constanța! ANM a emis un Cod Galben și un Cod Portocaliu
Primăria Constanța scoate la licitație mai multe vehicule abandonate. Ofertele pot fi depuse până pe 11 aprilie
Marinari, aventură și curaj – „Furtună în Pacific” rulează la Constanța pe 20 martie
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

