Înfrângere pentru Farul Constanţa în Cupa României

26 septembrie 2023
Redactia DTV

Farul Constanța a debutat cu stângul în Cupa României, după ce a pierdut cu 2-0 pe terenul lui FC Voluntari. Formația ilfoveană a deschis scorul după doar 8 minute după ce a profitat de o nouă eroare în defensiva constănțenilor.

Înaintea pauzei, Voluntari putea face 2-0, dar Dumiter nu a reușit să îl învingă pe Buzbuchi în duel de 1 la 1. În minutul 50 s-a consumat o fază controversată, în care ilfovenii au reclamat un fault în careu. Centralul Marcel Bîrsan a lăsat însă jocul să continue, iar la următoarea fază Rivaldinho a reușit să trimită mingea în poarta ilfovenilor.

Golul constănțenilor a fost anulat pentru ofsaid. Ilfovenii au dat lovitura de grație pe final, după golul înscris de Andres. După meci, Hagi nu și-a menajat deloc jucătorii.

Potrivit regulamentului competiției, în faza următoare a Cupei României se califică primele două echipe din faza grupelor. În următoarea etapă, Farul Constanța va evolua tot în deplasare, pe 1 noiembrie, împotriva celor de la Gloria Buzău.