Farul Constanța, pas important spre calificarea în grupele Conference League, după victoria cu HJK Helsinki

25 august 2023
Redactia DTV

Echipa Farul Constanţa a învins joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia finlandeză HJK Helsinki, în manşa tur a play-off-ului pentru grupele Conference League.

Farul a continuat evoluțiile foarte bune în cupele europene și în partida cu HJK Helsinki, din play-off-ul Conference League, 2-1, succes care îi oferă prima șansă la calificarea în grupele competiției.

Un meci în care formația constănțeană a fost condusă cu 1-0 după golul lui Toivio, din min.46, dar în care din nou a reușit să revină pe tabelă după o repriză secundă excelentă. Intrarea lui Louis Munteanu și Mihai Popescu a revitalizat întregul joc al Farului.

Rivaldinho a restabilit egalitatea în min. 59 iar apoi M. Popescu a adus victoria cu o reluare din colțul careului mic. Farul este la numai 90 de minute de o nouă performanță istorică, un nou rezultat pozitiv asigurând accesul în grupe.

Sursă foto: captură video Youtube The Beautiful Game