România ratează calificarea la EURO-2020 după ce a pierdut meciul cu Islanda

09 octombrie 2020
Redactia DTV

Echipa națională a României a fost învinsă de cea a Islandei, joi, la Reykjavik, cu scorul de 2-1. Meciul a reprezentat semifinala play-off-ului de calificare la turneul final al Campionatului European din 2021.

Pentru România a marcat Alexandru Maxim în minutul 63 din penalty, iar pentru Islanda a marcat Gylfi Sigurdsson în minutul 16 și minutul 34. Gazdele au mai marcat în minutul 27 un gol, însă acesta a fost anulat de VAR pentru ofsaid.

Potrivit news.ro, la această întâlnire au asistat şi câteva zeci de spectatori ai echipei gazdă.

Play-off-ul pentru Euro-2020 ar fi trebuit să se joace în martie, dar a fost amânat pentru această toamnă, din cauza pandemiei de coronavirus, menționează sursa citată.

Turneul final, de asemenea amânat din cauza coronaviruslui, se va desfășura, între 11 iunie şi iulie 2021, în 12 oraşe, între care se numără şi Bucureştiul.