Farul Constanța a învins Universitatea Craiova: marinarii revin pe primul loc al clasamentului

07 februarie 2023
Redactia DTV

Farul Constanţa a învins luni, pe teren propriu, scor 2-1, formaţia CS Universitatea Craiova, după un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă. Marinarii revin pe primul loc în clasament.

Scorul a fost deschis repede la Ovidiu, de către gazde, care au marcat prin tânărul de 17 ani, Adrian Mazilu, aflat la primul său gol în prima ligă. În minutul 33, portarul Universității Craiova a avut o intrare imprudentă în careu asupra lui Mihai Popescu, iar arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de la 11 metri după consultarea VAR. Ionuț Larie a transformat lovitura de pedeapsă în minutul 34, iar Farul conducea cu 2-0.

În repriza secundă, Dan Nistor a marcat în minutul 58, reducând diferența de pe tabelă. S-a încheiat 2-1 pentru formația constănțeană care a devenit lider în clasament, cu 51 de puncte.

Sursă foto: captură Orange Sport