Farul Constanța a învins CS Mioveni. Hagi: „E bine pe primul loc. Am oxigen. E bine aici”

05 noiembrie 2022
Redactia DTV
Publicitate

Oameni anxiosiFarul Constanţa a învins vineri, pe teren propriu, formaţia de pe ultimul loc din Superligă, CS Mioveni, scor 2-1, într-un meci al etapei a 17-a din Superligă.

Farul a început în forță și a ratat prima ocazie în minutul 8, când șutul lui Torje a fost respins de portar. Alexi Pitu a deschis scorul pentru „marinari” în minutul 29 al partidei.

Nouă minute mai târziu, Nicolae Cernat a egalat scorul. Golul a fost analizat cu VAR, iar după câteva minute de verificări, a fost validat.

În minutul 85 al partidei, Torje a pasat decisiv pentru Moldoveanu. Mioveniul a mai avut o șansă în minutul 89, dar nu a mai putut egala.

S-a încheiat 2-1 pentru Farul, care rămâne lider și se detașează la 8 puncte de următoarea clasată.

Hagi: „E bine pe primul loc. Am oxigen. E bine aici”

Gheorghe Hagi, antrenorul echipei Farul Constanţa, a declarat după victoria cu CS Mioveni, că formaţia sa mai are de adunat puncte pentru a fi sigură de play-off.

Am încercat să jucăm, am întâlnit o echipă care a stat bine în teren. Jucăm bine, facem lucrurile bune. Am avut răbdare, le-am spus că golul va veni şi a venit. De la începutul campionatului noi nu am fost trecuţi la echipele care au şanse, acum suntem aici. E bine pe primul loc. Am oxigen. E bine aici! Obiectivul nostru a fost să intrăm în play-off, dar încă nu avem punctele necesare. Cât despre înjumătăţirea punctelor, ne-am obişnuit cu asta. Noi trebuie să jucăm şi să învingem, nu mai contează altceva. Până la titlu mai este cale lungă”, a declarat Gheorghe Hagi.

Sursă foto: captură Digi Sport