Simona Halep s-a calificat în semifinale la Wimbledon: „Joc cel mai bun tenis al meu”

06 iulie 2022
Redactia DTV

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon, scrie news.ro.

Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute. Românca s-a impus după ce a făcut break de două ori în primul set şi de două ori în al doilea. În plus, ea a reuşit trei aşi. Anisimova a făcut break în setul doi, când scorul a devenit 5-3.

În faza următoare, românca o va întâlni pe câştigătoarea meciului Ajla Tomljanovic (Australia), locul 44 WTA – Elena Rîbakina (Kazahstan), locul 23 WTA şi cap de serie 17.

Mă bucur că sunt din nou în semifinale. Sunt foarte ermoţionată. A fost un meci dificil. Am avut însă încredere în mine, am spus că trebuie să fiu tare pe picioare. Totul este bine când se termină cu bine. Da, categoric, joc cel mai bun tenis al meu. Am avut probleme, dar îmi recâştig încrederea”, a spus Halep în interviul de pe teren.

Sursă foto: news.ro