David Popovici, mesaj după aurul la ştafetă la CE de juniori: Publicul şi susţinerea tuturor ne-au dat aripi!

06 iulie 2022
Redactia DTV

Marţi, echipa masculină a României (David Popovici, Vlad-Ştefan Stancu, Ştefan Cozma, Patrick-Sebastian Dinu) a cucerit medalia de aur la Campionatul European de nataţie juniori de la Otopeni, în proba de ştafetă 4x100 m liber.

David Popovici a înotat în primul tur şi a scos cel mai bun timp al probei, 47 de secunde şi 54 de sutimi. Au urmat alte două schimburi cu Vlad-Ştefan Stancu şi Ştefan Cozma, în care România a întors a doua, după echipa Marii Britanii, iar în ultimul schimb a înotat Patrick-Sebastian Dinu, care a reuşit să readucă echipa tricoloră pe poziţia întâi.

România s-a clasat pe primul loc, cu timpul de 3 minute, 18 secunde şi 93 de sutimi, pe poziţia a doua a venit Marea Britanie (timp 3:19.01), iar pe locul al treilea s-a clasat Italia (cu 3:19.42).

"România - ştafetă 4x100m liber. Vă mulţumim!.Publicul şi susţinerea tuturor ne-au dat aripi!#TeamRomania", a scris pe Facebook David Popovici.

Competiţia feminină a fost câştigată de Italia (3:42.98), urmată de Franţa (3:43.49) şi Germania (3:45.63)

Astăzi, 9 iulie, este a doua zi a Campionatelor Europene de juniori, desfășurate în Complexul de Natație din Otopeni. Dublul campion mondial David Popovici (17 ani) va concura în două probe: dimineața, în serii la ștafeta combinată de 4x100 metri liber, și seara, în finală la 200 de metri liber.