Simona Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon: „Sunt foarte mulțumită de jocul meu, este un sentiment foarte bun”

04 iulie 2022
Redactia DTV

Simona Halep, locul 18 mondial şi favorită 16, a obţinut o victorie fără drept de apel în faţa numărului 4 mondial, spaniola Paula Badosa, scrie news.ro.

Simona s-a impus în primul set, scor 6-1, după doar 26 de minute.

Românca a câştigat şi setul doi cu 6-2, iar meciul s-a încheiat după 59 de minute.

Am jucat un meci foarte bun, este greu să o bați, este o jucătoare formidabilă. Am mai făcut-o o dată, dar este complicat, de aceea sunt foarte mulțumită. M-am bucurat să revin pe Arena Centrală, este o plăcere să joc în fața acestui public minunat. Nu m-am gândit până acum că nu am pierdut niciun set, sunt foarte mulțumită de jocul meu, este un sentiment foarte bun. Sunt încrezătoare și vreau să mă concentrez pe ce am de făcut în continuare.

Este un moment minunat că m-am întors, după 3 ani de absență. Am avut emoții mai multe ieri, când am sărbătorit 100 de ani, este o senzație deosebită să te afli pe această arenă. Sunt foarte fericită că pot juca iar aici”, a declarat Simona, la finalul partidei.

Pentru Halep urmează în sferturi duelul cu franţuzoaica Harmnony Tan sau americancaa Amanda Anisimova.

Sursă foto: Arhivă Dobrogea TV