Ana Bărbosu a câștigat toate cele patru medalii de aur în finalele pentru juniori ale Campionatului European de gimnastică

20 decembrie 2020
Redactia DTV

Gimnasta junioară Ana Bărbosu a câștigat duminică, 20 decembrie, toate medaliile de aur ale finalelor pe aparate, la Campionatul European de la Mersin. De asemenea, Andreea Preda a obţinut bronz la bârnă, iar Maria Ceplinschi argint la sol, scrie news.ro.

Ana Bărbosu a obţinut aur la sărituri (13.700), aur la paralele (13.450), aur la bârnă (13.100), aur la sol (13.250), iar Andreea Preda a obţinut bronzul la bârnă (12.700) şi Maria Ceplinschi argint la sol (12.900).

La sărituri, Maria Ceplinshi a fost pe locul 5 (13.175) şi Iulia Trestianu pe 7 la paralele (10.550).

Ana Bărbosu, în vârstă de 14 ani, se pregăteşte la Centrul Olimpic de la Deva şi provine de la CSŞ Focşani, fiind la prima sa participare la Campionatul European. Ea a contribuit decisiv şi la câştigarea medaliei de aur pe echipe şi o mai are în palmares la Mersin pe cea de aur la individual-compus, finală în care argintul a revenit Mariei Ceplinshi. În total, Ana Bărbosu revine de la Mersin cu şase medalii de aur.

Sursă foto: news.ro