Campionatul European de la Mersin: medalie de argint pentru România. Larisa Iordache a urcat plângând pe podium

19 decembrie 2020
Redactia DTV

Echipa feminină de gimnastică a României a câştigat, sâmbătă, medalia de argint la Campionatul European de la Mersin (Turcia). Cu Larisa Iordache în prim-plan, România a urcat pe locul 2 al podiumului continental.

România a obţinut un total de 154.496 puncte, cu care a revendicat medalia de argint. Pe podium au mai urcat Ucraina, medalie de aur (154.663) şi Ungaria, medalie de bronz (151.597). În finala de şase echipe au mai concurat Croaţia, Cehia şi Turcia.

În calificări echipa României a fost pe primul loc.

Gimnasta Larisa Iordache abia şi-a stăpânit lacrimile de supărare în timpul ceremoniei de premiere a finalei pe echipe, la CE din Turcia, unde România s-a clasat pe locul 2. În calificări, tricolorele au fost pe prima poziţie, cu cinci puncte mai mult la total, iar sâmbătă au cedat aurul european, scrie news.ro.

Sursă foto: news.ro