Străzi din Tomis Nord, invadate de gunoaie
Gunoaie, buruieni și multă mizerie - de asta au parte locuitorii din zona bazei sportive din Tomis Nord. Deși în zonă sunt coșuri pentru deşeuri, străzile sunt pline de mizerie, spre disperarea celor care stau în cartier.
Aceste imagini par a fi de la o groapă de gunoi. Sunt însă, din zona stadionului de pe strada Badea Cârțan. Dacă de pe strada principală se mai adună gunoaiele, în zona dintre blocuri situația este revoltătoare. Lângă baza sportivă, unde ar trebui ca oamenii să vină pentru a se recrea, zac zeci de peturi și deșeuri menajere.
Oamenii s-au obișnuit cu mizeria din zonă și se bucură că măcar pe aleile principale se mătură.
O soluție pentru ca zona să nu mai fie un focar de
infecție ar fi colectarea selectivă a deșeurilor.
Locuitorii cartierului fac apel la spiritul civic și îi roagă pe cei care vin în zonă să arunce resturile la pubele, nu pe stradă. În zonă ar urma să fie construită o Sală Polivalentă, până în 2022.
Investiția se ridică la aproximativ 67,9 milioane de lei iar în apropierea construcției vor fi amenajate spații verzi, conform proiectului. Până atunci, însă, locuitorii cartierului trebuie să suporte gunoaiele, care au devenit parte din peisajul cotidian.
Eveniment
Externe
Sănătate
.jpeg)
Zile de sărbătoare la malul mării: Bricul Mircea poate fi vizitat de doritori
.jpeg)
Unde este amplasat containerul pentru deșeuri voluminoase?

RAJA: Zilele Constanței, marcate prin concerte pline de emoție și energie
Premiul Opera Omnia pentru critică și istorie literară acordat prof. univ. dr. Angelo Mitchievici, de la Facultatea de Litere a Universității „Ovidius” din Constanța
ePatrimoniu, o platformă digitală modernă, ușor de accesat și de utilizat
Gara Constanța, din 1960 până azi – 65 de ani de mobilitate și progres
ANAT cere un mecanism european obligatoriu de protecție împotriva falimentului companiilor aeriene
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

