Destin frânt la 14 ani: Jonathan a murit înaintea unei banale operații

Un adolescent din Iași a murit după ce i-au fost administrate anestezice specifice operației de apendicită pe care urma să o facă. Reprezentanții Institutului de Medicină Legală din Iași au dezvăluit care sunt cauzele morții băiatului.
Potrivit acestora, cauzele morţii băiatului sunt edem cerebral, hematom hepatic şi hemoragie cerebrală. Factorul declanşator ar fi cocteilul medicamentos administrat înainte de operaţie tânărului, care i-a provocat acestuia o tulburare de coagulare a sângelui, menționează Adevărul.
Se pare că Jonathan Pârlea ar fi fost alergic la unele dintre medicamentele ce i-au fost administrate, fapt ce i-a declanșat starea de rău. Familia sa nu avea cunoștințe de aceste alergii ale băiatului, fapt pentru care nu au știut să-i informeze pe medici în acest sens.
„La nivelul unităţii noastre s-a înregistrat ceea ce poate fi numit un eveniment advers al activităţii medicale, o evoluţie nefavorabilă a unui pacient internat în Serviciul Chirurgie al unităţii noastre. Pe 2 octombrie, am întrunit o comisie de analiză a cazului. O primă concluzie: evenimentul advers a avut ca şi cauză o reacţie adversă la medicaţia administrată în preanestezie, ca şi analgosedare”, a declarat Cătălina Roşca, managerul spitalului din Paşcani.
Băiatul s-a prezentat la Spitalul General CF din Pașcani, pentru a i se efectua operația de apendicită. În sala de operație, băiatului i s-au administrat trei medicamente pentru a-l pregăti de anestezia generală, moment în care băiatul a intrat în stop cardio-respirator. Medicii au început imediat măsurile de resuscitare, iar chirurgul s-a grăbit să sune rudele băiatului.
„M-am întors de urgenţă la Paşcani, eram zbuciumat, ce s-o fi întâmplat, mi-a spus doctorul că nu s-a atins de el, dar că a făcut un infarct. Am întrebat-o pe anestezistă dacă i-a făcut anestezia şi mi-a spus că da. De asemenea, mi-a spus că copilul a dialogat cu ei până când au terminat. Când au terminat (de făcut anestezia n.r.), nu a mai dialogat, probabil atunci a intrat în stop cardio-respirator”, a precizat tatăl băiatului. Acesta a adăugat că nu intenţionează să facă nicio plângere împotriva medicilor, invocând motive religioase, menționează Adevărul.
De la spitalul din Paşcani, Jonathan a fost transferat, în stare extrem de gravă, la Spitalul de Copii „Sfânta Maria” din Iaşi, unde a murit pe 10 octombrie.
Sursă foto: Facebook
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Ziua Mondială a Sănătății, marcată pe 7 aprilie. Care este programul la SCJU Constanța

CONSTANȚA. A fost livrat primul microbuz electric

Campania electorală din 2025: ce este permis și ce este interzis
Indemnizațiile de creștere a copilului și stimulentele de inserție vor fi plătite înainte de Paște
Spitalul Județean Constanța își extinde serviciile medicale. VEZI despre ce este vorba
Noi reguli de circulație! Două străzi devin cu sens unic
Primăria Constanța a finalizat demersurile pentru avizele necesare noului stadion
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

