Mizerie de nedescris, excremente de animale și produse expirate chiar din 2019, găsite în urma unui control la cherhanaua Moessia din Vadu: restaurantul a fost închis temporar de Protecția Consumatorilor. GALERIE FOTO

Control la cherhanaua Moessia din Vadu. Comisarii de la Protecția Consumatorilor Constanța au propus închiderea localului și au amendat proprietarii cu 10.000 de lei după ce au descoperit mai multe nereguli.
Potrivit comisarilor, s-a descoperit peste o tonă de produse alimentare expirate, unele chiar și din anul 2019.
„În cursul zilei de astăzi am primit informația că un consumator a ajuns la spital dupa ce a servit masa la această locație. Mâncase ton. Tonul cel mai proaspăt “expirase” de câteva luni!”, a declarat Horia Constantinescu, președintele ANPC.
Deficiențe constatate:
- produse alimentare cu schimbare stare termică din produs refrigerat în produs congelat
- produse alimentare fără elemente de identificare și caracterizare, ce au fost scoase din ambalajul original și rembalate de către operatorul economic fără a mai există informații cu privire la dată de valabilitate.
- produse alimentare și materii prime cu ddm depășit din 2019,2020,2021 și mai, septembrie 2022
- fire electrice ieșite din parte, fără capac/ protecție
- igienă precară
- excremente animal în zona de spălate vase
- muște în blocul alimentar
- ustensile neprofesionale
- coșuri gunoi fără capac
- ușile de la masă rece nu se puteau deschide, fiind din cauza depunerilor de grăsime/ murdărie
- nu se respectă vecinătate produselor alimentare
- preparate culinare ținute la temperatura camerei
- în frigiderele de Pepsi se depozitează produsele alimentare
- cloramină expirată
- ouă neigenizate lângă fructe
- nu se respectă vecinătatea la produsele alimentare
- depozitare materii prime direct pe paviment
- decongelare la temperatura camerei
- camera congelare cu produse alimentare ce aveau un miros înţepător de alimente modificate organoleptic
Societatea a fost amendată cu 10.000 de lei șis-a dispus măsura de oprire temporară până la remedierea deficienţelor constatate. De asemenea, s-a sigilat camera de congelare cu cele 1.038 de produse neconforme.
Sursă foto: ANPC
Galerie Foto
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Fevronia Ciortan, meșter popular, susține demonstrații de încondeiere la Constanța

Vrei să înveți în America? Aplică pentru bursa FLEX 2026-2027

Razii de amploare ale polițiștilor, în weekend! Ce au descoperit
Reguli esențiale pentru eliberarea cărții de identitate: tot ce trebuie să știți
L-ați văzut? Poliția solicită ajutorul cetățenilor
Un bărbat a fost reținut pentru furt calificat
Termoficare Constanța anunță oprirea furnizării căldurii în municipiu începând cu 1 aprilie 2025
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

