MANGALIA. Clipe de coşmar pentru o tânără asistentă. Gabriela a fost la un pas să fie ucisă de un rottweiler: ''Trăieşte datorită unui vecin care a pus între ea şi câine un topor''
Roxana Gabriela, o tânără de doar 23 de ani, din Mangalia, a fost la un pas de moarte după ce a fost sfâşiată de un rottweiler scăpat dintr-o curte. Fata este asistent medical la un spital privat din Constanţa, iar cei doi câini aparţin unei femei de 42 de ani.
Gabriela se pregătea să ajungă la muncă, la Constanţa, atunci când a fost atacată, pe o alee dintre blocuri, de doi rottweilleri scăpaţi dintr-o curte. A încercat să scape şi s-a retras într-o grădiniţă de flori, a strigat după ajutor, moment în care unul dintre câini a muşcat-o de un picior şi a pus-o la pământ.
Vecinii i-au sărit în ajutor şi au încercat să o ajute, dar câinele, deşi era lovit, nu-i dădea drumul. Poliţiştii ajunşi la faţa locului nu au avut de ales şi au fost nevoiţi să folosească armamentul din dotare.
"Ea practic trăieşte datorită unui vecin care a pus între ea şi câine un topor şi ţinea fixat maxilarul câinelui. Pentru că intenţia câinelul era să-i sară în faţă, la gât. Până când a venit poliţia şi a trebuit să-l împuşte. În momentul în care s-a tras primul glonţ, câinele s-a smucit şi i-a tras şi ei din pulpă", a povestit, pentru observatornews.ro, Andreea Baltag, sora victimei.
Roxana Gabriela a ajuns la spital şi a fost dusă direct în sala de operaţii, dar întâmplarea prin care a trecut, nu o va uita prea uşor. Între timp, poliţiştii au identificat-o şi pe proprietara celor doi câini care a fost amendată şi s-a ales cu dosar penal.
Sursă foto: observatornews.ro/Facebook
Eveniment
Social
Externe
Sănătate

Ziua Mondială a Sănătății, marcată pe 7 aprilie. Care este programul la SCJU Constanța

CONSTANȚA. A fost livrat primul microbuz electric

Campania electorală din 2025: ce este permis și ce este interzis
Indemnizațiile de creștere a copilului și stimulentele de inserție vor fi plătite înainte de Paște
Spitalul Județean Constanța își extinde serviciile medicale. VEZI despre ce este vorba
Noi reguli de circulație! Două străzi devin cu sens unic
Primăria Constanța a finalizat demersurile pentru avizele necesare noului stadion
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

