A început Postul Adormirii Maicii Domnului
A început Postul Adormirii Maicii Domnului. De astăzi, timp de două săptămâni, credincioșii nu vor mai consuma preparate din carne și nici lactate. Pe 6 august, aceștia vor avea voie să mănânce pește și asta pentru că atunci are loc Schimbarea la Față a Domnului. În această perioadă nu se fac nunți, botezuri și cumetrii, iar creștinii nu trebuie să cânte și nici să danseze.
„Reprezintă o perioadă în care creștinii sunt chemați la înfrânare. Adică să se oprească în primul rând, de la rău, de la a gândi rău, de la a vorbi rău, de la a face rău pentru că întotdeauna postul face trimitere la curățirea părții interioare a ființei noastre, pentru că acolo rezidă rădăcinile tuturor păcatelor și a tuturor patimilor.
Este o perioadă în care suntem invitați să înmulțim fapta bună, iar Postul Adormirii Maicii Domnului, care are o durată de două săptămâni este un post deosebit pentru că este închinat Fecioarei Maria, care înainte de mutarea sa la cer s-a pregătit pentru întâlnirea cu fiul ei printr-o perioadă de post.
Înțelegem mai bine misterul credinței, taina fecioarei, a relației Maicii Domnului cu mântuitorul Iisus Hristos, pregătirea acesteia pentru a trece din lumea aceasta în lumea împărăției lui Dumnezeu”, a declarat Vlad Maxim, preot Catedrala Arhiepiscopală „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Ziua Mondială a Sănătății, marcată pe 7 aprilie. Care este programul la SCJU Constanța

CONSTANȚA. A fost livrat primul microbuz electric

Campania electorală din 2025: ce este permis și ce este interzis
Indemnizațiile de creștere a copilului și stimulentele de inserție vor fi plătite înainte de Paște
Spitalul Județean Constanța își extinde serviciile medicale. VEZI despre ce este vorba
Noi reguli de circulație! Două străzi devin cu sens unic
Primăria Constanța a finalizat demersurile pentru avizele necesare noului stadion
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

