Forfotă mare în magazinele alimentare și în piețe. Constănțenii fac ultimele pregătiri pentru masa de Crăciun
Este forfotă mare în magazinele alimentare. Constănțenii fac ultimele pregătiri pentru ca masa de Crăciun să fie și anul acesta bogată. Deși lista nu este foarte lungă, pentru că majoritatea alimentelor au fost deja cumpărate, în centrele comerciale a fost aglomerat. Oamenii sunt dispuși să cheltuie între 200 și chiar 1.000 de lei. Alții nu și-au fixat un buget însă, de un lucru sunt siguri, de pe masă nu trebuie să lipsească nimic.
Ca în fiecare an, zilele dinaintea Crăciunului sunt dedicate cumpărăturilor, fie că este vorba despre cadouri sau merindele necesare mesei festive.
„Apă, suc, mezeluri”, spune un constănțean.
Constănțean: Pregătim pentru masa de Crăciun.
Reporter: Carne, ce aveți?
Constănțean: Pentru sărmăluțe, pentru cârnăciori, pentru piftie, pentru de toate. Porc, vită foarte puțină, am mai încercat și cu puțin iepure.
„Am luat carne, morcovi pentru salată, o varză”, spune o constănțeancă.
Carne, produse lactate, condimente sau dulciuri, toate sunt nelipsite din coșurile clienților. Gospodinele au venit și cu lista pregătită de acasă ca nu cumva să uite un produs esențial în prepararea bunătăților pentru masa de Crăciun.
„Am cumpărat carne, de toate, exact ce punem pe masă: sarmale, cozonaci”, spune o constănțeancă.
Constănțeancă: Cârnați, sărmăluțe, răcitură care este din străbuni.
Reporter: Și dulciuri?
Constănțeancă: Și dulciuri: cozonac și pandișpan.
***
Constănțeancă: În primul rând sarmale, friptură, cozonac să fac.
Reporter: Toate făcute în casă?
Constănțeancă: Toate, toate.
Şi în pieţele constănţene a fost forfotă. Multe gospodine preferă să cumpere de aici legumele pentru că, spun ele, sunt mai proaspete.
„Astea sunt așa spre sfârșit am pus ardei verde, pâine, verdeață, restul am luat carnea acasă deja”, spune o constănțeancă.
„Morcovi, cu albitură, aici de toate, aici uitați este brânză dulce și sărată, lăptic, castraveți la borcan. De toate”, spune o altă constănțeancă.
Am făcut și noi un mic experiment într-unul dintre cele mai aglomerate magazine pentru a vedea cât trebuie să plătim doar pentru câteva produse.
Am venit și noi astăzi la piață cu lista pentru pregătirile de Crăciun. Mai avem de luat o sticlă de vin, cașcaval, iaurt, alune și brânză. Pentru toate produsele pe care le aveam pe listă voi scoate din buzunar aproximativ 80 de lei
Însă, când vine vorba de buget, părerile sunt împărțite. De pildă, pentru a avea pe masă aperitiv, ciorbă, sarmale, friptură, salată boeuf, vin, cozonac, dar si alte dulciuri, constănțenii ar trebui să scoată din buzunare câte sute de lei.
Reporter: Ce buget veți aloca anul acesta pentru masa de Crăciun?
Constănțean: 1.000 de lei maxim.
„La două persoane, 1.000 - 1.500 de lei”, spune un alt constănțean.
„Cred că în jur de 800 de lei. Eu fac și pentru copii”, spune o constănțeancă.
Pe 25 Decembrie, hipermarketurile, supermarketurile și magazinele vor fi închise. Acestea se vor deschide pe 26 Decembrie însă, vor avea un program special.
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Ziua Mondială a Sănătății, marcată pe 7 aprilie. Care este programul la SCJU Constanța

CONSTANȚA. A fost livrat primul microbuz electric

Campania electorală din 2025: ce este permis și ce este interzis
Indemnizațiile de creștere a copilului și stimulentele de inserție vor fi plătite înainte de Paște
Spitalul Județean Constanța își extinde serviciile medicale. VEZI despre ce este vorba
Noi reguli de circulație! Două străzi devin cu sens unic
Primăria Constanța a finalizat demersurile pentru avizele necesare noului stadion
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

