Situație alarmantă în județul Constanța: un singur loc liber la secțiile de Terapie Intensivă

Situația alarmantă în județul Constanța. Creșterea rapidă a numărului de infectări cu SARS-CoV-2 a dus la ocuparea paturilor din spitale.
Sâmbătă, 20 martie, la nivelul județului Constanța, mai este doar un singur loc liber la secțiile de ATI. Acest loc fiind la Spitalul Județean „Sfântul Apostol Andrei”.
La Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Constanța, toate cele 10 paturi de terapie intensivă sunt ocupate. De asemenea, la Spitalul Municipal Medgidia, toate cele 13 paturi de terapie intensivă sunt ocupate, iar la situația este similară și la Spitalul Municipal Mangalia, unde toate cele nouă astfel de paturi sunt ocupate.
Instituția Prefectului Județul Constanța a anunțat vineri, 19 martie, că la nivelul județului Constanța, paturile pentru tratarea bolnavilor COVID-19 sunt distribuite astfel:
- Spitalul Clinic de Boli Infecțioase (120 – 105 ocupate),
- Spitalul de Pneumoftiziologie (100 – 34 ocupate),
- Spitalul Municipal Medgidia (150 – 72 ocupate),
- Spitalul Municipal Mangalia (121 – 96 ocupate),
- Spitalul Militar – Sistem Modular (56 – 33 ocupate),
- Secția Exterioară Agigea (55 – 25 ocupate).
Reamintim că potrivit datelor transmise de DSP Constanța, incidența este sâmbătă, 20 martie, de 5,01 cazuri la mia de locuitori, ceea ce înseamnă 1.589 de cazuri active. La nivel de județ este de 3,39 la mia de locuitori -- detalii aici: CORONAVIRUS CONSTANȚA. Scădere ușoară a ratei de incidență în municipiul Constanța. Astăzi este: 5,1. INCIDENŢA ÎN FIECARE LOCALITATE DIN JUDEŢ
Sursă foto: Regina Maria
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

A început perioada de prohibiție! Pescuitul este interzis până la începutul verii

Şapte sturioni şi un rechin prinşi în plase, eliberaţi în mediul natural de către polițiștii de frontieră tulceni

L-ați văzut? Un tânăr a plecat de acasă și nu s-a mai întors
A fost emis un mesaj RO-Alert de intensificări puternice ale vântului
Ambarcațiune cu 350 kg de peşte capturat ilegal la bord şi 1.800 metri de plasă, depistat de polițiștii de frontieră
Speed Marathon în județul Constanța! Peste 200 de accidente de la începutul anului
O grădiniță din Constanța va fi renovată
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

