Cadavrele oilor moarte în urma răsturnării navei în Portul Midia, descoperite îngropate în județul Tulcea

Oile care au murit după ce nava Queen Hind s-a răsturnat în Portul Midia, cu mai bine de un an în urmă, au fost găsite îngropate pe raza localității Smârdan din județul Tulcea.
Descoperirea a fost făcută astăzi, 20 ianuarie, în urma unui control al Gărzii de Mediu Bucureşti, pe un câmp de lângă localitatea Smârdan din Tulcea, acolo unde se află şi firma care s-a ocupat de incinerarea animalelor moarte recuperate de pe nava scufundată, scrie Antena 3.
Mai mult decât atât, se pare că, în urma măsurătorilor, valorile pentru antrax în acea zonă depăşesc cu 300% limitele normale.
Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Constanța au deschis o anchetă şi, împreună cu Poliţia Română, vor face cercetări pentru a stabili cine se face vinovat de bomba ecologică creată pe câmpul din Tulcea.
Reamintim că aproape 14.000 de oi au murit înecate în urma scufundării navei Queen Hind în Portul Midia, pe 24 noiembrie 2019.
Sursă foto: Antena 3
Eveniment
Social
Externe
Sănătate
Educație

Ziua Mondială a Sănătății, marcată pe 7 aprilie. Care este programul la SCJU Constanța

CONSTANȚA. A fost livrat primul microbuz electric

Campania electorală din 2025: ce este permis și ce este interzis
Indemnizațiile de creștere a copilului și stimulentele de inserție vor fi plătite înainte de Paște
Spitalul Județean Constanța își extinde serviciile medicale. VEZI despre ce este vorba
Noi reguli de circulație! Două străzi devin cu sens unic
Primăria Constanța a finalizat demersurile pentru avizele necesare noului stadion
Mai multe


DESPRE GRIJILE VIEȚII


DE LA MOARTE LA VIAȚĂ


IUBIREA CARE UCIDE


APOSTOLIA MILENIULUI III


PUTEREA CRUCII


URMAREA LUI HRISTOS

