Rezultate pentru eticheta "podium"

HC Dobrogea Sud a obținut ieri o victorie extrem de importantă în lupta pentru podiumului ediției din acest an a Ligii Naționale la handbal masculin. Constănțenii s-au impus dramatic pe terenul celor de la CSM Focșani, cu scorul de 26 la 25, și au urcat pe patru.

HC Dobrogea Sud a încheiat cu o victorie turul în Liga Națională de handbal masculin. Constănțenii au învins duminică pe Politehnica Timișoara, pe teren propriu, cu scorul de 26 la 21, și se mențin pe locul secund al clasamentului.

Constănțeanca Antoanela Manac a ratat de puțin podiumul la Campionatul Mondial de Aquaton. Ea a terminat pe locul cinci, cu două poziții mai sus față de cea mai bună performanță a sa, înregistrată în 2019.

HC Dobrogea Sud continuă în weekend seria confruntărilor de foc din startul acestui sezon competițional. După ce au întâlnit pe rând pe CSM București, Potaissa Turda și campioana Dinamo București, „delfinii“ vor da piept acum cu Minaur Baia Mare, formație care le-a blocat la finalul sezonul trecut drumul spre locul secund.

Alergarea vine la pachet cu un mare avantaj: este cea mai accesibilă formă de exercițiu fizic cu cel mai mare impact asupra creșterii speranței de viață. Acest lucru a fost lesne de înțeles și de Andrei Condurache, un constănțean de 71 de ani, căruia sportul i-a adus numeroase beneficii pentru corp, minte și suflet. Și nu s-a oprit aici. A alergat până a ajuns pe podiumurile europene. Acum câteva zile s-a întors de la Campionatul Balcanic și a fost atletul cu cele mai multe medalii de aur din delegația României.

Farul a urcat în premieră pe podiumul Ligii Întâi. „Marinarii” au învins cu emoții ieri pe CS Mioveni, la Ovidiu, cu scorul de 2-1, și își păstrează astfel invincibilitatea în campionat în meciurile de pe teren propriu. Golul victoriei a fost înscris în minutele de prelungire de Andrei Ciobanu.

Simona Halep are mari probleme în a se menține pe podiumul clasamentului mondial din tenisul profesionist. Numeroasele accidentări cu care s-a confruntat de la începutul anului au micșorat distanța care o separă de principalele urmăritoare, astfel că acum riscă să piardă locul trei. Constănțeanca participă în această săptămână la turneul de la Roma, acolo unde s-a impus anul trecut, însă traseul către apărarea titlului nu îi este deloc unul favorabil.

O echipă de cercetare formată din elevi de la Colegiul Național „Mircea cel Bătrân” și de la Liceul Teoretic Internaţional de Informatică din Constanța a câștigat locul doi la un concurs organizat de NASA. Tinerii au prezentat un proiect de curățare a orbitei Pământului de gunoaiele spațiale. Constănțenii au uimit juriul Americii cu soluția propusă: drone controlate cibernetic care să adune toate resturile de sateliți și rachete și să le recicleze într-o Bază Lunară sub supraveghere umană. Au luat locul doi, dar promit ca anul viitor să vina cu trofeul concursului acasă.